Förtroendevalda i Österåkers kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Uppdrag (83 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Gardner Ingela Moderata Samlingspartiet Ordförande 1
Boström Johan Moderata Samlingspartiet 1:e vice ordf 2
Olin Margareta Socialdemokratiska Arbetarepartiet 2:e vice ordf 3
Fletcher Michaela Moderata Samlingspartiet Ledamot 4
Bali Hanif Moderata Samlingspartiet Ledamot 5
Klein Hampe Moderata Samlingspartiet Ledamot 6
Alfredsson Celine Moderata Samlingspartiet Ledamot 7
Orgård Richard Moderata Samlingspartiet Ledamot 8
Funhammar Christina Moderata Samlingspartiet Ledamot 9
Netterström Kenneth Moderata Samlingspartiet Ledamot 10
Ankarfjärd Jäger Isabelle Moderata Samlingspartiet Ledamot 11
Söderström Conny Moderata Samlingspartiet Ledamot 12
Hogreve Anneli Moderata Samlingspartiet Ledamot 13
Norlin Jennie Moderata Samlingspartiet Ledamot 14
Widén Jeanette Moderata Samlingspartiet Ledamot 15
Grimsby Klein Camilla Moderata Samlingspartiet Ledamot 16
Holmgren Lotta Moderata Samlingspartiet Ledamot 17
Tingström Lisa Moderata Samlingspartiet Ledamot 18
Widén Anneli Moderata Samlingspartiet Ledamot 19
Hogreve Berndt Moderata Samlingspartiet Ledamot 20
Jansson Bror Moderata Samlingspartiet Ledamot 21
Lindow Mathias Liberalerna Ledamot 22
Kjellman Monica Liberalerna Ledamot 23
Elg Ritva Liberalerna Ledamot 24
Wiman Isa Centerpartiet Ledamot 25
Wahlquist Peter Centerpartiet Ledamot 26
Ekstrand Arne Kristdemokraterna Ledamot 27
Hultgren Magnus Kristdemokraterna Ledamot 28
Almgren Sofia Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 29
Frid Lars Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 30
Eklund Wilma Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 31
Lundström Mats Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 32
Embäck Kristina Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 33
Wikström Edvin Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 34
Westerlund Ingela Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 35
Jonsson Dan Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 36
Englund Maria Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 37
Dagerhamn Johan Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ledamot 38
Borelid Anders Sverigedemokraterna Ledamot 39
Westrin Göran Sverigedemokraterna Ledamot 40
Haag Leif Sverigedemokraterna Ledamot 41
Eriksson Ludvig Sverigedemokraterna Ledamot 42
Johansson Katarina Sverigedemokraterna Ledamot 43
Agge Johan Roslagspartiet Ledamot 44
Tipper Anna Maria Roslagspartiet Ledamot 45
Johansson Roger Roslagspartiet Ledamot 46
Aznar Norma Vänsterpartiet Ledamot 47
Contreras Francisco Vänsterpartiet Ledamot 48
Köppä Viktoria Miljöpartiet de gröna Ledamot 49
Walve Sigrid Miljöpartiet de gröna Ledamot 50
Molin Björn Medborgerlig Samling Ledamot 51
Höjbrant Mats Moderata Samlingspartiet Ersättare 52
Hallberg Gunnar Moderata Samlingspartiet Ersättare 53
Rosengren Fredrik Moderata Samlingspartiet Ersättare 54
Fristedt Gunnar Moderata Samlingspartiet Ersättare 55
Bramstedt Peter Moderata Samlingspartiet Ersättare 56
Carselind Johan Moderata Samlingspartiet Ersättare 57
Frykhult Jonas Moderata Samlingspartiet Ersättare 58
Stare Yvonne Moderata Samlingspartiet Ersättare 59
Holm Bengt Moderata Samlingspartiet Ersättare 60
Balksjö Eva Moderata Samlingspartiet Ersättare 61
Kjellman Thomas Liberalerna Ersättare 62
Widforss Gunnar Liberalerna Ersättare 63
Haga Michaela Centerpartiet Ersättare 64
Lundin Bo Centerpartiet Ersättare 65
Ottosson Mikael Kristdemokraterna Ersättare 66
Hellstedt Kajsa Kristdemokraterna Ersättare 67
Niss Gunilla Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ersättare 68
Pettersson Anders Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ersättare 69
Vakant Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ersättare 70
Williams Jordin Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ersättare 71
Pargell Ann Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ersättare 72
Lindahl Roger Socialdemokratiska Arbetarepartiet Ersättare 73
Hermansson Leif Sverigedemokraterna Ersättare 74
Westrin Daniela Sverigedemokraterna Ersättare 75
Nummert Peter Roslagspartiet Ersättare 77
Hansen Benny Roslagspartiet Ersättare 78
Elfström Amanda Vänsterpartiet Ersättare 79
Kamangar Golriz Vänsterpartiet Ersättare 80
Jonsson Jonas Miljöpartiet de gröna Ersättare 81
Johansson Kenneth Miljöpartiet de gröna Ersättare 82
Björling Elin Medborgerlig Samling Ersättare 83
Berneklint Lennart Medborgerlig Samling Ersättare 84